Wenecja

Wynik wyszukiwania Bazylika sw marka w Wenecja
(znalezionych rekordów 6)

Bazylika św Marka

Bazylika ma długośc 76 m, szerokości fasady 52 m, transeptu 62 m, wysokości kopuły centralnej 43 m zewnątrz i 28 m wewnątrz, zbudowana jest na planie krzyża greckiego, którego skrzyżowanie i równe ramiona przykryte zostały pięcioma kopułami nadającymi jej charakter orientalny.

Zwiedzanie miasta

Główna ulica Wenecji Canal Grande uważana jest z najpiękniejszą ulicę świata. Jej zabudowa nosi wpływy Orientu, włoskiego baroku i renesansu. Fotografia z prawej przedstawia zbudowany w XVII w. u wylotu Canal Grande barokowy kościół Santa Maria delle Salute.

Zabytki

Bazylika św. Marka w Wenecji zbudowana została w Wenecji przy placu św. Marka dla pochowania relikwii św. Marka. W 828 kupcy weneccy wykradli jego szczątki z Aleksandrii i przywieźli na lagunę.

Życie kulturalne

Wenecja kontynuuje swoje świetne tradycje zarówno w dziedzinie sztuk plastycznych, jak muzyki i teatru, aczkolwiek w nieco innej formie niż dawniej. Aktywność kulturalna miasta przejawia się głównie w systematycznej działalności muzeów i instytucji naukowo-badawczych, koncentrując się na konserwacji i ekspozycji posiadanych zabytków oraz ich naukowym opracowaniu celem zbliżenia dorobku artystycznego wielu pokoleń weneckich dzisiejszemu społeczeństwu Włoch i świata. Niezależnie od tego rozwija się twórczość nowoczesna, której wyrazem są międzynarodowe konfrontacje w ramach Biennale Weneckiego.

Patron miasta

Pierwszym patronem miasta był San Teodoro, święty pochodzenia greckiego, będący symbolem zależności Wenecji od imperium bizantyńskiego. W IX w. patronem miasta i Republiki obrano Św. Marka Ewangelistę, którego szczątki zostały wykradzione z Aleksandrii i przewiezione przez kupców weneckich na wyspę Rialto.

Zobacz

Canal Grande to długi na 3,8 km zbiornik wodny Wenecji. Kanał ma kształt odwróconej litery S i przepływając przez środek miasta dzieli je na dwie części, każda po 3 dzielnice (siestery): Cannaregio, San Marco i Castello oraz Santa Croce, San Polo i Dorsoduro.

© 2012-2018